O întrebare din fotbal

De ce Steaua a bătut-o pe săraca Steluța cu 5-0?

La un moment dat, toți suporterii Glorie Buzău se ridicaseră în picioare extaziați pentru că Universitatea Craiova reușise să preia iar conducerea înscriind al treilea gol în poarta Ceahlăului.

În condițiile în care Steaua nu avea nimic de pierdut, titlul de campioană depinzând de ce făceau clujenii, de ce a dat Steaua 5 goluri?

Steaua putea menține scorul de 0 – 0, sau să înscrie un gol acolo, de ochii lumii. Asta în așteptarea rezultatului de la Cluj. Dacă CFR Cluj ar fi dat semne să devină campioană, Steaua putea accepta o înfrângere împotriva Steluței. Dar vai, iată în ultimul sfert de oră, Gloria Buzau egalează Steaua București, scor 1 – 1 și vai, în ultimul minut, balonul mai intră o dată în poarta lui Zapata. Scor final 2-1.

Deci, de ce să te uiți ce face Craiova cu Ceahlăul, când poți pune Steluței o victorie pe tavă?

Mă gândesc așa, cu 3 puncte în plus, pe Steluța o durea în bască de Ceahlăul.

Repet întrebarea, de ce Steaua nu ar fi salvat-o pe Steluța?